ANASAYFA   /   HAVUZUNUZU OLUŞTURUN   /   SAUNA   /   BİZE ULAŞIN
Bize Ulaşın : 0 312 324 11 02

Sauna


Sauna Çeşitlerini ve Ölçülerini Görmek İçin Resimlerin Üzerine Tıklayınız


Geleneksel fin hamamı olarak da bilinir. Aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücutta oluşan toksik maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır. 


Sıklıkla uygulanan sauna banyosu 80-100 C derece ısı ve %20-%10 rutubet aralığındadır. 2 aşamada yapılır. Önce 8-15 dakika süresince sıcakta kalınır.  Sonra vücut soğuk su ve serin hava ile soğutulur. 


Sauna evin içine, terasa, otellere, spor merkezlerinde tercihe göre istenilen yere yapılabilir.


Günümüzün stresli yaşam ortamından kurtulmanın en sağlıklı yöntemi saunadır.Sauna Ekipmanları

Sauna kabini ahşap duvarlardan, oturma bölümünden, sauna sobasından ve diğer aksesuarları olan kova, kepçe, sauna saati,  termometre, higrometre den oluşmaktadır.


Sauna duvarları ağaç çeşitleri, çam, sedir, fin çamı, abachi, ayous olarak fırınlanmış olarak seçilir. Bu ağaçla sauna sobasından aldıkları ısıyı en iyi şekilde yansıtılır. Oturma ranzaları ise; Abachi, Ayaous ağaçlarından elde edilir. Bu ağaçlar ısıyı barındırmaz. Bu yüzden teni yakmaz. Saunanın en önemli elemanı sobalardır. Sobanın seçimi saunanın hacmine göre yapılmalıdır. Gereğinden küçük seçilen güçteki ısıtıcılar mekanı ısıtmayı geciktirir ve aşırı enerji sarfiyatına neden olur.Sauna Çeşitleri

- Sedir
 
 
İğne yapraklı ağaç türlerinden olan sedir, sadece Torosların batısında yetişen bir ağaç türüdür. Eşsiz özellikleri arasında; ısı ve neme dayanıklı olması, bakteri üretmemesi, bulunduğu ortamda haşarat barındırmaması ve 1 cm3'ünde 1500 adet boş hava keseciği barındırması ile bilinen sedir ağacı,bu sebepten dolayı en doğal yalıtkan maddelerden biridir. Ayrıca kolay işlenmesi ve kendine özgü çok hoş bir kokusu olması nedeni ile sauna yapımında tercih edilir.


- Çam

Sauna imalatında kullanılan en yaygın ağaç türüdür. Çam bol bulunması hızlı büyümesi, kolay işlenmesi ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilir.
Sauna, Finlandiya'dan dünyaya yayılan bir banyo türüdür, dolayısı ile Finlilerin, Finlandiya'da yetişen çam ağaçlarını kullanması çok normaldir. Bu sebepten dolayı en iyi sauna'nın Fin çamından yapıldığı konusundaki inanış yanlıştır.


- Ayous
 
 
Tropikal iklimde yetişen bir ağaç türü olup, saunada, sauna aksesuarında ve oturma gruplarında kullanılan, işlemesi kolay, yumuşak ve güzel görünümlü bir ağaçtır.


- Göknar (Köknar)
 
 
İğne yapraklı ağaçlar, ailesinden olup, ülkemizde bol yetişmesine rağmen, sauna imalatına yönelik Göknar çok az yetişmektedir. Sauna imalatı için ideal bir ağaçtır.
 
 
- Ladin
 
Bu ağaçta iğne yapraklı ağaçlar familyasındandır. Özellikle Baltık ülkesinde yaygın olarak kullanılır. Sauna imalatı için uygun bir türdür.


Fotoğraf Galerisi